Technické funkční materiály

COOLMAX

Coolmax je lehký materiál, který díky svým vlastnostem dokáže udržet lidské tělo v pohodlí, teple a suchu. Základem tohoto materiálu je technicky vyspělé tvarované čtyřkomorové polyesterové mikrovlákno, které bylo vyvinuto společností DuPont. Toto vlákno disponuje laločným průřezem zlepšujícím fyziologické vlastnosti materiálu. Jeho speciální konstrukce napomáhá regulovat odvod přebytečných par a udržuje tak tělo v suchu.

Hlavní přednost tohoto materiálu spočívá ve schopnosti rychlého odvodu vlhkosti směrem od kůže do dalších vrstev látky, přičemž samotný materiál vlhkost neabsorbuje. Doporučujeme používat tento materiál v zimě jako základní, zatímco v teplém počasí postačí jako jediná vrstva. Coolmax se vyznačuje vysokou výdrží při praní (udržuje si formu a tvar i při častém praní), jelikož aktivní složka je implementována přímo do vlákna (není tedy pouze nanášena na vlákno) a dále je chráněna neorganickou síťovou maticí, která vlákno ochraňuje. Tím pádem by se účinky aktivní složky měly zachovat po celou dobu životnost oblečení. Materiál po vyprání rychle schne a není náchylný k přijímání pachů a plísní. Coomax by se měl prát bez použití aviváže.

POLYPROPYLEN

Vlastnosti polypropylenu využívané pro výrobu funkčních oděvů:

 • absolutně hydrofobní vlákno - povrch těchto vláken má vůbec nejvyšší povrchové napětí ze všech textilních vláken. To znamená, že voda se do něj nevpíjí, nýbrž rychle odkapává (tvoří krůpěje jako například na povrchu právě naleštěného automobilu). Díky této vlastnosti má polypropylen nejnižší nasákavost ze všech známých textilních vláken. Tato vlastnost je přitom trvalá, je součástí základní charakteristiky materiálu. Vlhkost je z povrchu polypropylenových vláken spolehlivě a rychle odváděna a neodpařuje se na pokožce. Například polyester má naopak hydrofilní povrch vlákna, vlhkost se do něj vpíjí a ten proto nezůstává zcela suchý. Nasáknutá vlhkost se posléze odpařuje přímo na pokožce a tělu tím odvádí teplo, uživateli pocit sucha a komfortu
 • termoizolační schopnost - polypropylen má nízkou tepelnou vodivost, výrobky z něj vykazují vysoký stupeň tepelné izolace
 • stálobarevnost - polypropylen je barvený ve hmotě, tj. ještě před zvlákněním; barvivo je tak "uzavřeno" ve vlákně. Tím jsou dány vysoké barvostálosti finálních výrobků, dokonce i tmavé odstíny lze prát až do bodu varu, aniž by došlo ke změně jejich odstínu. Výrobky z polypropylenu jsou tak zcela hygienické, praním při vysokých teplotách z nich lze odstranit všechny typy nečistot. V této oblasti je kupříkladu polyester méně výkonný
 • nízká hmotnost - polypropylen je velmi lehký, s pouze 0,91 g/cm³ se jedná o vůbec nejlehčí vlákno na trhu. Polyester má hmotnost 1,38 g/cm³ a je tak o více než 50% těžší než polypropylen, bavlna dokonce o více než 60%. Sada prádla z polypropylenu bude vážit 165 g při stejné konstrukci a hustotě pleteniny jako polyesterová sada s 250 g nebo bavlněná s více než 270 g.

Polypropylenová vlákna nemají zapotřebí žádných úprav pro svou funkci. Výše popsané vlastnosti jsou přirozené a trvalé. Případná přídavná (nikoliv však nezbytná) antibakteriální úprava Sanitized je "uzavřená" ve vláknech a proto permanentní.

POLYAMID

Polyamid (PA) je velmi odolné syntetické vlákno. Díky své elasticitě, pevnosti a oděruvzdornosti se používá jako příměs vlny u přízí pro ponožky.

Příměs polyamidu propůjčuje výslednému úpletu vyšší elasticitu a oděruvzdornost. Proto se směsi vlny a polyamidu rovněž využívají pro výrobu mechanicky zvláště namáhaných svetrů pro ozbrojené a záchranné složky.

MULTITECH

Jde o špičkovou vlněnou směsovou přízi pro funkční ponožky s posíleným antibakteriálním účinkem. Vlákno ovčí vlny má samo o sobě antibakteriální účinky, v případě příze Multitech jsou ještě posíleny ionty stříbra, permanentně uloženými v polyamidových vláknech. Multitech je ušlechtilá směs vysokého podílu jemné merino vlny s funkčním polyamidem. Ten navíc posiluje oděruvzdornost a elasticitu příze pro její použití v ponožkách.

CLIMAYARN

Climayarn je směsová funkční příze, ve které jsou výhody ovčí vlny kombinovány s funkcionalitou polypropylenových vláken, která je dána vodoodpudivostí, nízkou hmotností a silnou termoizolační schopností polypropylenu.

Climayarn neboli klimatická příze tak nachází své uplatnění také při výrobě sportovních svetrů a funkčních ponožek, proto je k dispozici i v dalších, těmto výrobám přizpůsobených silách.

POLYCOLON

Jedná se o 100% polypropylenové vlákno. Je to funkční vodoodpudivá dlouhostaplová česaná příze pro sportovní prádlo a ponožky

Vlastnosti polypropylenu jsou dnes již obecně známé:

 • absolutní vodoodpudivost
 • silná termoizolační schopnost
 • nízká hmotnost

Polypropylen svými vlastnostmi, které jsou využívány pro výrobu sportovních funkčních oděvů, předstihuje kterékoliv jiné syntetické vlákno včetně polyesterů, které jsou těžší a jejichž povrch není hydrofobní - nasakuje vodu.

THERMO2

Thermo2 je směsová funkční příze, ve které jsou výhody ovčí střižní vlny kombinovány s funkcionalitou speciálních polyesterových vláken se zvýšenou termoizolační schopností, která je dána obsahem karbonizovaných mikročásteček bambusových vláken ve vláknech polyesteru, vytvářejících v těchto vláknech duté prostory. Je to variace na téma duté vlákno, ale konstrukčně řešená tak, aby nedocházelo k zanášení dutých míst potem a dalšími nečistotami, kterým se funkčnost klasických dutých vláken výrazně redukuje.

LORD vlna

Lord je základní vlněná směs pro výrobu ponožek. Vlákno ovčí vlny disponuje vlastnostmi, které jej činí zvláště vhodným pro výrobu ponožek: je schopno pojmout velký objem potu (až třetinu vlastní hmotnosti) do doby jeho možného odpaření, což je v uzavřené botě velkou výhodou, navíc se pot nasátý ve vlákně vlny nerozkládá, čímž vlna brání vzniku zápachu. Další předností je antibakteriální účinek vlny, která brání množení bakterií. Příměs polyamidu v této přízi zvyšuje její elasticitu a oděruvzdornost, což je v případě ponožek důležité.

COOLALPINE

Tenké polyamidové hedvábí o síle 78×1 dtex se 48 fibrilami pro extra tenké úplety, na podplétání a platýrování. Vlákna tohoto polyamidu obsahují minerály, díky čemuž si výsledný úplet udržuje teplotu vždy o 1,5 °C nižší než je teplota povrchu pokožky. Úplet z tohoto materiálu má proto stálý chladivý efekt.

Jde o inovativní materiál, určený zejména pro letní úplety pro funkční sportovní oděvy, prádlo a ponožky.

Polartec Power Dry

Základní vrstva, díky níž zůstanete v suchu při všech vašich dobrodružných výpravách.

Textilie Polartec® Power Dry® odvádí pot od vaší pokožky. Jsou tudíž ideální pro běžce, lyžaře a cestovatele za dobrodružstvím. Všechny materiály v této kategorii obsahují patentovanou dvojitou pleteninu, která se vyznačuje tím, že na rubu a líci jsou vlákna o různých vlastnostech. Takto vznikají dva rozdílné povrchy - jeden, který optimálně odvádí tělesnou vlhkost od pokožky, a druhý, který velmi rychle schne.

Jak to funguje?

Vysoká relativní vlhkost v kontaktu s pokožkou je nepříjemná. Polartec® Power Dry® udržuje vaši pokožku v suchu díky těmto jedinečným, navzájem se doplňujícím vlastnostem:

 1. Materiál je vysoce prodyšný a neomezuje odpařování vlhkosti.
 2. Tělesná vlhkost je natahována speciálními body na povrchu materiálu, kde se pot rovnoměrně rozptýlí pro rychlejší odpařování. Materiály Polartec® Power Dry® umí odvést minimálně o 30 % vlhkosti více, než pleteniny z jednoho vlákna.
 3. Když je pot odveden na povrch textilie, rozptýlí se po jejím povrchu, takže se odpařuje minimálně dvakrát rychleji než z bavlny.

Video s názornou ukázkou funkce Polartec power Dry

POLARTEC POWER DRY UPF Sun Protection

Polartec® Power Dry® textilie poskytují ochranu před ultrafialovýmm zářením a zároveň udržují pokožku suchou a v komfortu přestože se potíte. Většina lehkých, středně těžkých i nejtěžších Polartec® Power Dry® materiálů je v současné době cerifikována s UV ochranou. Ultrafialové záření se skládá z UVA a UVB paprsků, oba typy jsou pro pokožku škodlivé. Naše certifikované Polartec® materiály pomáhají pokožku chránit před těmito oběma typy.

 

Kategorie

Prodávané značky

Aktuality

všechny aktuality...

Výhody nákupu u nás

 • Nákup bez registrace
 • Vrácení zboží do 14 dnů
 • Doručení ZDARMA od 1500 Kč

Novinky e-mailem

Informace o akcích, slevách...